KISACA

Mezopotamya topraklarından doğan Fırat’ın beslediği bereketli sularla büyüyen ağaçlarımız, karasal iklimin çetin koşullarında büyümektedir.

Erzincan’ın Kemah ilçesinde yer alan 1398 rakımlı Özdamar köyüne 2011 yılında geri döndüğünde Yavuz Peker’in elinde 200 dekarlık boş bir arazisi vardı. Kemah yöresinde yetiştirilen cevizin lezzetinden ve veriminden çocukluğundan beri haberdar olduğundan elindeki araziyi ceviz ekerek değerlendirmeye karar vermişti.

Tabii ilk cevizi ektiğinde projenin bu boyutlara varacağından habersizdi, fakat gönlünü bir kere çiftçiliğe ve cevize kaptırınca Yavuz Peker için vazgeçmek mümkün olmadı. Bugün yılın yarısından çoğunu Özdamar köyündeki evinde geçiriyor ve orada olmadığı zamanda da doğduğu toprakları özlüyor. Ağaç sayısı 2011’den beri her sene yavaş yavaş artarak bugün 30 bine ulaşmıştır, ve tesiste hasata hazırlık ve hasat zamanında 70’den fazla işçi çalışmaktadır. Yavuz Peker için kaliteli ve yerli ceviz üreticiliğinin yanı sıra en önemli hedef bölge insanına istihdam sağlamaktı.

Ceviz ağacı sayısı arttıkça ceviz işleme tesisi için yapılan yatırım da arttı, yıllar içinde yöre halkının “gıdoflamak” olarak adlandırdığı cevizin sert kabuğunu yeşil kabuktan ayırma işlemini hızlandıracak bir yıkama makinesi ve kurutma işlemini hızlandıracak bir fırın tesise eklendi. Bahçeler büyüdükçe Yavuz Peker’in projeye bakış açısı da değişiyordu, boş arazisini değerlendirip köyünde yetişen cevizle ailesini renklendirmekle başlayan macerası, Türkiye’deki ceviz tüketimini yerelleştirme hedefine ulaştı.

Coğrafyayı tanıdıkça bitki örtüsünün çeşitliliğinin farkına varılmış, ve bu zenginliğin sunduğu fırsatı arıcılıkla değerlendirme kararı alınmıştır. 2017 senesinde atılan bu yeni adımla Kemah Salkım ailesine 300 kovan katılmış, 2400 rakıma konumlandırılmış bu kovanlardan her yaz sonu bal toplanmaya başlanmıştır. Bölgenin bereketine ve suyun ürünün lezzetine olan katkısına hayran kalan Yavuz Peker, gelecekte daha fazla yöresel ürünü tüketiciyle buluşturmayı umuyor.

30.000+

Ağaç

200+

Dekar Arazi

2400+

Rakım

“Cevizlerimizin hasadı, temizlenmesi, işlenmesi ve depolanması gibi süreçlerde elimizden gelenin en iyisini yapmaya ve ürünlerimizin kalitesinden taviz vermemeye özen gösteriyoruz.”