Ballı Badem ÇıtırıYeni yıla girdiğimiz günlerde biraz kendimizi şımartalım diye düşündük. Bu nedenle de Ballı Badem Çıtırı tarifimizi hazırladık. Özellikle soğuk havalarda tatlı bir atıştırmalık olan Ballı Badem Çıtırı, besleyiciliği de öne çıkıyor. Tabi sağlıklı yaşam koşulları gereği çok fazla tüketmemenizi de tavsiye ediyoruz.

Ballı Badem Çıtırı

Hem hazırlanışı hem de pişirmesi oldukça pratik olan Ballı Badem Çıtırı, yarım saat gibi bir sürede hazırlayabileceğiniz enfes bir lezzet. Yaklaşık 15 dakikalık bir hazırlık süreci ve 10 dakikalık da pişirme süresi bulunuyor. Ama size vereceği keyif ve damağınızda bırakacağı lezzet çok daha uzun sürecek. Malzemeleri sıralayarak tarifimize başlayalım.

Malzemeler

  • 3 Yemek Kaşığı Bal
  • 2 Su Bardağı Çiğ Badem
  • 3 Yemek Kaşığı Şeker
  • Yarım Çay Kaşığı Tarçın
  • Yarım Çay Kaşığı Vanilya
  • 2 Yemek Kaşığı Su
  • 2 Çay Kaşığı Zeytinyağı

Öncelikle bademleri yağlı kağıt serili fırın tepsimize yayıyoruz. 350 derecede önceden ısıtılmış fırında 10 dakika boyunca kavuruyoruz. Tabi bademlerimizin yanmaması için ara ara çevirmemiz ve karıştırmamız şart. 10 dakikanın sonunda bademlerimizi fırından çıkarıp soğumaya bırakıyoruz. Şimdi diğer önemli bileşenlerimizi hazırlamaya geçebiliriz.

Bir kasede şeker ve tarçını iyice karıştırıp kenara alıyoruz. Tercihen sos tenceresinde, sos tenceresi yoksa küçük boy bir tencerede bal, zeytinyağı, vanilya ve suyu karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Tencere içerisindekiler kaynayıp kıvam almaya başlayacaktır. Soğumuş olan bademlerimizi de bu karışma ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. 3 – 4 dakikalık bir sürenin ardından daha önce hazırladığımız şeker – tarçın karışımımızda 1,5 yemek kaşığı kadar alıp karışımın içine ekliyoruz ve şeker karamelize olup koyu bir kıvam alana kadar pişirmeye devam ediyoruz.

Uygun ve yoğun kıvama gelen karışımımızı geniş bir kaseye alıp kalan şeker – tarçın karışımını da ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Karıştırmak yerine kabı elinizle sallayarak şekerin bademlerin her yanına yapışmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi de bitirdikten sonra bademlerimizi yağlı kağıt serili geniş bir kaba, tercihen bir tepsi üzerine yayıp soğumaya bırakıyoruz. Soğudukça daha çıtır hale gelecek olan Ballı Badem Çıtırını atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi misafirlerinize de ikram edebilirsiniz. Özellikle çay ve kahvenin yanında lezzetli bir yiyecek olduğunu belirtelim.

Diğer ballı tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.