Ballı Tarçınlı RulolarBallı Tarifler‘de bu hafta ilginç şekli ve lezzetiyle Ballı Tarçınlı Rulolar‘ı paylaşalım istiyoruz. Çok hafif bir tatlı olmadığını, baklavayı andırdığını bu nedenle de sağlık açısından doğru olacak şekilde makul miktarlarda tüketmenizi öneriyoruz.

Ballı Tarçınlı Rulolar

Hazırlama süresi yaklaşık 30 – 35 dakika olan Ballı Tarçınlı Rulolar‘ın pişirme süresi de yaklaşık 15 – 20 dakika arasında bir süre alıyor. Ama ortaya çıkan lezzetli tatlı gerçekten baş döndürücü niteliklere sahip. Bal, tarçın ve ceviz’in birleşiminden oluşan tatlımız için ceviz yerine alternatif olarak fındık ya da badem de kullanabilirsiniz. Gerekli olan bal ve ceviz için ürünler sayfamızı ziyaret edebilir, siparişinizi güvenle verebilirsiniz. Önce gerekli olan malzemeleri listeleyerek başlayalım.

Malzemeler

Rulolar için:

2 Su Bardağı Dövülmüş Ceviz
1/4 Su Bardağı Şeker (Esmer şeker de kullanabilirsiniz)
2 Çay Kaşığı Toz Tarçın
12 Adet Yufka
1/2 Su Bardağı Tereyağı

Şurup için:

1/2 Su Bardağı Bal
1/2 Su Bardağı Şeker
1/2 Su Bardağı Su
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu

Ballı Tarçınlı Rulolar

Ceviz, tarçın ve şekeri derin bir kapta iyice karıştırarak başlıyoruz. Ardından yufkamızı düz bir zemine açıp eritilmiş tereyağını fırça yardımıyla üzerine sürüyoruz. Üzerine ikinci yufkamızı da yerleştirip onu da tereyağı ile yağladıktan sonra eşit miktarda böldüğümüz cevizleri yufkamızın içine serpiyoruz. Sonra yufkamızın bir tarafından başlayarak rulo haline getiriyoruz. Bu işlemi yaparken kolaylık olması adına yağlı kağıt kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Rulomuz hazır olduğunda 4 ya da 5 (yufkanızın büyüklüğüne ve sizin keyfinize göre) küçük parça rulo halinde kesiyoruz. Kestiğimiz bu küçük ruloları yağlanmış fırın tepsimize yerleştiriyoruz. Aynı işlemleri diğer yufkalar için de yapıp hazırlık aşamasının bu kısmını bitiriyoruz. Tepsi dolusu rulolarımızı önceden 350°C’de ısıttığımız fırınımızda, üzeri açık kahverengi olana kadar yaklaşık 14 – 16 dakika pişiriyoruz. Fırından çıkardığımız rulolarımızı mümkünse tel ızgara üzerinde ya da başka bir fırın tepsisine aktararak soğumasını bekliyoruz.

Bu arada şurubumuzu hazırlayalım. Malzeme listesinde verdiğimiz şurup malzemelerini derin bir tencere içerisine alıp iyice karıştırıyoruz. Kaynayana kadar ara ara karıştırıp homojen bir karışım olmasını sağlıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp 5 dakika kadar daha kaynatalım. Sonra ocaktan alıp 10 dakika soğumaya bırakalım.

Rulolarımız ve şurubumuz hazır. Rulolarımızı tercihen bir Borcam tepsiye aktarıp üzerine de şurubumuzu gezdiriyoruz. Bir miktar dinlendirip, servis öncesinde üzerine kalan ceviz ya da isteğe bağlı olarak Hindistan Cevizi ile süslüyoruz.

 

Diğer Ballı Tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.