Ballı Tuzlu Polenta KekiBallı Tuzlu Polenta Keki, tarifi ve yapımı oldukça basit ama bu basitliğine oranla fazlasıyla da lezzetli bir kek. Ballı Tarifler arşivimizde yerini almasını istediğimiz özel lezzetlerden biri.

Ballı Tuzlu Polenta Keki

İtalya’nın kuzey bölgelerinden ve İsviçre’nin güneyinden çıkma bir kek Ballı Tuzlu Polenta Keki. Genel anlamıyla kek olduğunu söylemek pek doğru değil belki ama kek kıvamında tatlı tuzlu bir yapısı var. Hem siz ve çocuklarınız hem de misafirleriniz için keyif veren bir yiyecek olduğu kesin. Tariften önce malzemelerimizi sıralayarak işe başlayalım

Malzemeler:

  • 1 su bardağı polenta unu
  • 3 su bardağı su
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 1/4 su bardağı zeytinyağı
  • 2 adet büyük yumurta
  • 1/2 su bardağı bal
  • 1/4 su bardağı süt
  • 1/4 su bardağı taze kekik yaprağı (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

Fırınımızı 180°C’de ısıtmaya alarak başlıyoruz. Biz kek harcımızı hazırlarken fırınımızın da ısınması gerekiyor. Derince bir kapta polenta ununu, suyu ve tuzu karıştırıyoruz. Orta ateşte, sürekli karıştırarak koyulaşana kadar yaklaşık 5 dakika pişiriyoruz. Burada belirtmemiz gereken önemli bir nokta var. Polenta ununu pişirirken sürekli karıştırmanız gerekiyor. Kıvam alabilmesi ve istediğimiz oranda karışması için bu şart. İşlem bittiğinde ocaktan alıp zeytinyağını ekleyip karıştırıyoruz.

Yumurtaları ve balı ayrı bir kapta çırpın. Polenta karışımına ekleyin ve pürüzsüz bir kıvamı olana kadar karıştırın. Sütü ve kekik yapraklarını ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Karıştırma işlemi bittiğinde yağlanmış bir kek kalıbına döküyoruz ve 180°C fırında yaklaşık 30 dakika pişirin. Kürdan testi yaparak pişip pişmediğini kontrol ediyoruz. Bu değer fırınınızın pişirme gücüne bağlı olarak değişeceği için ne kadar sürede pişeceğini siz daha iyi bilirsiniz.

Pişen polenta kekimizi fırından çıkarıp, soğumaya bırakıyoruz. Kekimiz soğuduğunda üzerini süslemek için bal ya da pudra şekeri kullanabilirsiniz. Alternatif olarak meyveler ve pudra karışımı da gerçekten güzel oluyor. Kekimizin içine kattığımız kekik yaprakları yerine lezzeti farklılaştırmak isterseniz biberiye ya da nane gibi diğer taze otlardan da kullanabilirsiniz. Bal yerine tatlandırıcı olarak şeker kullanabileceğiniz gibi pekmez de değişik bir hava katıyor Ballı Tuzlu Polenta Kekine.

Diğer tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.