Muzlu Cevizli EkmekMuzlu Cevizli Ekmek bu haftanın Cevizli Tarifleri içerisindeki yerini alırken görüntüsü ve lezzetiyle öne çıkıyor. Baştan kabul edelim, cevizlisi tamam belki ama muzlu ekmek çok alışkın olduğumuz bir tat değil diye düşünüyorsanız bu ekmek sizi fena halde yanıltacak. Bu arada belirtelim, Muzlu Cevizli Ekmek aslında bir çeşit kek. Yine de yemeklerde değil ama kahvaltılarda zevkle tüketeceğiniz bir ürün.

Muzlu Cevizli Ekmek

Yemek tarifleri bölümümüzde değişik lezzetler ve farklı bakış açılarına yer vermeyi biraz daha fazla seviyoruz. Bu nedenle de mümkün olduğunca değişik gelen lezzetleri deneyerek sizlerle paylaşıyoruz. Muzlu Cevizli Ekmek de bu çabaların sonuçlarından biri. Gerçekten de farklı bir bakış açısı kazanmanızı sağlayacak kadar etkili. Alışkın olmayabilirsiniz ama denediğinizde aldığınız keyif sizi şaşkına uğratacak. Ekmeğimizin tarifine geçmeden önce malzemelerimizi sıralayarak başlayalım

Malzemeler

  • 100 gr yumuşatılmış tereyağı, ayrıca yağlama için biraz ekstra tereyağı da kullanacağız
  • 140 gr Pudra Şekeri
  • 1 Çırpılmış Yumurta
  • 350 gr Sade Un
  • 2 Çay Kaşığı Kabartma Tozu
  • 4 adet Muz
  • 85 gr Dövülmüş Ceviz
  • 50 ml Süt

Muzlu Cevizli Ekmek Tarifi

Hepsinin başında fırınımızı 180°C’de ısıtıyoruz. O istediğimiz ısı derecesine yükselene kadar biz ekmeğimizi hazırlamış olacağız. Derince bir kap alıyoruz. Tereyağı, pudra şekeri ve yumurtayı iyice çırpıyoruz. Ardından un ve kabartma tozumuzu yavaş yavaş karışıma ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Hamurumuz kıvamlı bir hal aldığında kısa bir süre dinlenmesi için kenara alıyoruz.

O sırada kabuklarını soyduğumuz muzları ezerek içerisine cevizlerimizi de koyarak karıştırıyoruz. Son da bu karışımı hamur karışımımızın içine katarak karıştırmaya devam ediyoruz. Bütün malzemeler karışıp yoğun kıvamlı bir hamur hale gelene dek bu işleme devam ediyoruz.

Hamurum hazır ve fırınımız da ısındı. Sıra geldi ekmeğimizi pişirmeye. Ama önce kalıba koymamız gerekiyor. Baton kek kalıbı kullanmanızı tavsiye ederiz. Zira kesilmesi de saklanması da daha kolay oluyor ekmeğimizin. İkinci bir önerimiz de kalıbı önce hafifçe yağlayıp sonra üstüne ıslatılmış fırın kağıdı serip fırın kağıdını da hafifçe yağlamanız olacak. Yalnız fırın kağıdında çok fazla su olmamasına dikkat edin. Su altında buruştururak suyu yedirip ardından sıkabilirsiniz.

Hamurumuzu kalıba döktükten sonra fırına koyuyoruz. Ekmeğimizin pişmesi yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. Tabi fırınınızın durumuna bağlı olarak bu süre kısalabilir ya da artabilir. O nedenle de 45 dakikadan sonra kürdan ile pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Ekmeğimiz piştikten sonra kalıptan hemen çıkarmaya çalışmayın. Kırılıp dağılabilir. Soğumasın bekleyin. Soğuyan Muzlu Cevizli Ekmeğimizi hemen tüketebileceğiniz gibi streç filme sararak buzdolabında 3-4 gün, buzlukta ise 1 ay kadar saklayabilirsiniz. Buzluktan çıkardıktan sonra çözülmesini beklemeniz gerekiyor tabi.

Muzlu cevizli ekmeği sabah kahvaltılarında üzerine reçel, bal gibi soslar dökerek tüketebilirsiniz.

Diğer tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.