Mevsimlerle Gelen LezzetlerMevsimlerle Gelen Lezzetler, kütüphanemizi zenginleştirecek olan kitaplardan biri. Tijen İnaltong tarafından hazırlanan kitapta hepsi birbirinden lezzetli 176 tarif bulunuyor. Bu tarifler bir yandan bildik tarifler gibi gelse de derinlerine indiğinizde aslında alışkın olduklarımızın da dışında olduklarını görüyoruz.

Mevsimlerle Gelen Lezzetler

Bir kitabı en iyi yazarı anlatır herhalde. Tijen İnaltong da Mevsimlerle Gelen Lezzetler‘in Tanıtım Bülteni için hazırladığı yazısında bunu çok iyi şekilde yapıyor. Yazarına kulak verelim: “Yaptığım her işten ayrı keyif aldım ve her kitabımı ayrı sevdim, ancak tahmin edersiniz ki [2002’de yayımlanan] ilk göz ağrım Mevsimlerle Gelen Lezzetler’in yeri hep ayrı oldu. O zaman belki toplumumuz için biraz erkendi bu tarz bir yemek kitabı yayımlamak. Oysa bugün artık deniz tuzu sadece süpermarketlerde değil baharatçılarda dahi bulunuyor, sağlıklı beslenmenin önemi hepimizin diline pelesenk olmuş durumda. Yine de bunca konuşulmasına rağmen hâlâ bu konudaki bilgilerimizin sığ olduğunu söylesem bana kızmazsınız değil mi? En “sağlık”çı doktorların, diyetisyenlerin bile kış günü çıktıkları televizyon programlarında yaz sebzelerinden bahsetmelerini, onlarla hazırlanan yemek tariflerini anlatmalarını hep şaşkınlıkla izliyorum. Oysa (kitapta anlattığım gibi) doğada her şeyin bir mevsimi vardır, onu mevsimi dışında üretip tüketmek sadece insana özgü bir olgudur ve bu kadar bilgiye rağmen hâlâ sağlıksız olmamızın en büyük nedenlerinden biridir. Bu kadar sağlıktan bahsedilirken bunca önemli bir konuya dikkat edilmiyor olmasını anlayabilmem zor, ancak her değişim gibi yiyecekleri mevsiminde ve olabildiğince doğal halinde tüketmek de zaman içinde toplumun her kesimince benimsenecek.” Doğanın döngüsüne uygun, toplam 176 özel tarifle, ağzının tadını bilenlere dört mevsim afiyet olsun.

Mevsimlerle Gelen Lezzetler‘in değerli bir çalışma olduğu yazarın anlatımıyla da ortaya çıkmış. Bu arada farklı bir açıdan yazarı yeniden dinlediğimizde kitabın içeriği hakkında da bilgi ediniyoruz. Önsöz’de Tijen İnaltong şunları bizimle paylaşıyor: “Evet, bu bir yemek kitabı. Ancak amacım sizlere yalnızca yemek tarifleri vermek değil, aynı zamanda bilinçli beslenmeden, toprak ananın doğal ritmine, yani mevsimlere göre diyetimizi ayarlamaktan, ne yersek ve nasıl hazırlarsak daha sağlıklı olacağımızdan, diyetimizdeki doğru ve yanlış besinlerden ve üzerinde yaşadığımız dünyanın geleceği için nasıl daha duyarlı olabileceğimizden söz etmek. Bölümler arasında, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlere, satın alırken dikkat etmemiz gereken kurallara, hangi mevsimde ne almamız gerektiğine ve doğal besinlerin bilmediğimiz kullanım alanlarına ilişkin bilgiler bulacaksınız.”

Keyifle okuyacağınız kitaplardan biri daha Mevsimlerle Gelen Lezzetler.

Kitap Adı: Mevsimlerle Gelen Lezzetler

Yazar: Tijen İnaltong

Yayınevi: Oğlak Yayıncılık

Sayfa Sayısı: 248

İlk Baskı Yılı: 2003

Kitabı buradan satın alabilirsiniz.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.