Peynir Tabağı Nasıl Hazırlanır?

Yılbaşı akşamlarının kolay hazırlanan, lezzetli ve vazgeçilmez tabaklarından biri olan cevizli peynir tabağı nasıl hazırlanır?

1. Adım: Tabağınızın temelini oluşturacak 3-4 peynir seçin; bir yumuşak peynir, bir yarı yumuşak peynir, bir yarı sert peynir ve bir sert peynir. Cheddar küpleri, Gorgonzola, tütsülenmiş Gouda peyniri ve yıllanmış Asiago peyniri başlangıç için iyi bir adım olacaktır.

2. Adım: Peynirlerinizle eşleştirmek için birkaç çeşit et seçin. Tuzlu ve kurutulmuş et seçenekleri peynir tabağına çok yakışır.

3. Adım: Peynirlerinizi servis etmek için lezzetli araçlar edinin. Kızartılmış baget ekmeği, aromalı krakerler ya da ekmek çubukları doğru tercih olacaktır.

4. Adım: Meyveler ve kuruyemişler, mükemmel peynir tabağının harika tamamlayıcılarıdır. #KemahSalkım cevizi ile tabağınıza lezzet katabilirsiniz.

5. Adım: Bu adım, tüm soslar ve eklemek istediğiniz meyveler içindir. Bal, güneşte kurutulmuş domates, pesto sos, kırmızı biber turşusu veya zeytin gibi lezzetleri peynir tabağınıza ekleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.gurmenet.com