Ballı Tarifler’de bu hafta nefis lezzeti ve havuç görünümüyle sizi hem şaşırtacak hem de keyiflendirecek bir pasta paylaşıyoruz. Pastanın hazırlanması oldukça kolay. Bu tarz pek çok üründe olduğu gibi bekleme süreniz var ve biraz uzun tabi ama gerçekten de beklediğinize değecek bir tatla karşı karşıya kalacağınıza eminiz.

Ballı Havuç Pasta

Havuç ve balın enfes birlikteliğinin yanında cevizi de eklemeyi unutmuyoruz pastamıza. Gerekli olan Bal ve Ceviz’i Ürünler bölümümüzden temin edebileceğinizi unutmayın!

Ballı Havuç Pasta’nın hazırlık süresi yaklaşık 15 dakika kadar sürüyor. Pişirme süresi de hemen hemen aynı. Buzdolabında dinlendirme süresi ise az önce yukarıda bahsettiğimiz gibi uzun. En az 2 saat bekletmenizi öneriyoruz.

Malzemeler

  • 4 adet Büyük Boy Havuç
  • 1 paket Petit Beurre Bisküvi
  • 1 Yemek Kaşığı Tereyağ
  • 3 Yemek Kaşığı Bal
  • 1 Yemek Kaşığı Şeker
  • Yarım Çay Bardağı İri Dövülmüş Ceviz

Ballı Havuç Pasta Tarifi

İyice yıkayıp rendelediğimiz havuçlarımızı yayvan bir kaba, tercihen bir tavaya alıyoruz. Üzerine tereyağı, bal ve şekeri (şeker kıvam için gerekli ama isterseniz yerine fazladan 1 kaşık bal da kullanabilirsiniz) ilave ediyoruz. Tavadaki bu karışımı havuçlarımız yumuşayana kadar sotelememiz gerekiyor.

Pişerek yumuşayan havuç karışımımızı soğumaya bırakıyoruz. Bu sırada Petit Beurre bisküvilerimizi derin bir kap içerisine ufalıyoruz. Üzerine dövülmüş cevizlerimizi ve soğuyan havuç karışımımızı ekleyerek yoğuruyoruz. Hamur kıvamına geldiğinde streç film içerisine alıp rulo haline getiriyoruz. Tam olarak havuca bezemesini istiyorsanız el maharetinizi gösterip rulonun bir ucunu sivri, diğer ucunu geniş yuvarlak hale getirebilirsiniz. Yuvarlak olan uca bir iki maydanoz yaprağı da eklediniz mi büyük boyutta bir havucunuz olur.

Streç film ile rulo haline getirdiğimiz pastamızı dinlenmesi için buzdolabına koyuyoruz. Buzdolabında en az 2 saat bekletmenizi öneririz. Daha kıvamlı olması için ise 4 saat bekletmeniz idealdir. Bekleme süresinin ardından streç filmden çıkardığınız Ballı Havuç Pasta’yı dilimleyip servis edebilirsiniz. Sunum yaparken, alternatif olarak dilimlerin üzerini Hindistan cevizi ya da reçel ile süsleyebilirsiniz. Çocukların bu pastayı çok sevdiğini belirtmeden geçmeyelim.

Diğer ballı tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.