Aile Mirası ReçetelerAile Mirası Reçeteler, Göçmen Artisan Bakery’nin desteğiyle hazırlanmış ve Selin Atasoy ile Sahrap Soysal tarafından hayata geçirilmiş bir kitap. Tam adı Lezzet Göçünün İzinde Aile Mirası Reçeteler. Türkiye’nin dört bir yerinden 51 ailenin hikayeler ile birlikte bu ailelere ait reçeteler de kitapta yerini almış.

Aile Mirası Reçeteler

Kitabın tanıtım bülteni kitabı neden edinmemiz gerektiğini kısa ve öz bir şekilde açıklar nitelikte…

Bu kitap, Anadolu’nun yüzyıllar öncesine dayanan zengin mutfak mirasına bir saygı duruşudur. 

Selin Atasoy’un hayata geçirdiği, gastronomi dünyasının saygın ismi Sahrap Soysal’ın zengin deneyimiyle şekillenmiş, Göçmen Artisan Bakery’nin değerli katkılarıyla can bulan bu eserde Türkiye’nin dört bir yanından 51 ailenin hikâyesi ve kuşaktan kuşağa aktarılan değerli reçetelerini bulacaksınız. Yunanistan’dan İspanya’ya, Bulgaristan’dan Polonya’ya uzanan bir gastronomi yolculuğuna çıkarken, bu reçetelerin arkasındaki hikâyeler sizi derinden etkileyecek.

Sayfaları çevirdikçe, mutfaklarımızda saklı olan kültürel mirasın izlerini takip edecek, geleneksel lezzetlerin yeni nesillere nasıl aktarıldığına tanık olacaksınız. İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Gaziantep’e, Adana’dan İzmir’e, Van’dan Sinop’a, Adıyaman’dan Gümüşhane’ye uzanan bu yolculukta, Süryani, Ermeni, Musevi, Rus, Çerkez, Girit, Boşnak, Rum, Kürt, Arnavut, Bulgar ve daha pek çok mutfak lezzetinin, göçlerle Türkiye’de nasıl yaşatıldığını ve zenginleştiğini keşfedeceksiniz. Bu kitap sizi çeşitli etnik kökenlerin ve yerel lezzetlerin oluşturduğu renkli ve zengin mozaikte kaybolmaya davet ediyor.

Bu kitabın da bir parçası olduğu “Lezzet Göçünün İzinde… Aile Mirası Reçeteler” projesi, Türkiye’nin kadim yemek kültürünü, geleneksel hamur işleri tarifleri ve can alıcı aile hikâyeleriyle birleştirerek, ortak bir hafıza oluşturuyor. Cumhuriyet’in 100. yılına özel bir katkı olarak, farklı kültürler arasındaki bağları ve toplumlar arasındaki benzerlikleri ortaya koyuyor.

Kitap Adı: Lezzet Göçünün İzinde Aile Mirası Reçeteler
Yazar: Selin Atasoy & Sahrap Soysal
Yayınevi: Doğan Solibri
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 21 x 35
İlk Baskı Yılı: 2024

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.