Chandler CeviziHer şeyin ilginç bir hikayesi vardır derler ya, Chandler Cevizinin de gerçekten böyle bir hikayesi bulunuyor. Gerçi onun hikayesi binlerce yıl ötesine dayanmıyor ama modern dünyanın hikayeleri içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Ceviz türlerini ve ilginç hikayelerini inceleyip paylaşacağımız yazılarımızda ilk konuğumuz medar-ı iftiharımız Chandler cevizi.

Chandler Cevizi

Hikaye 1879 – 1885 yılları arasında ceviz ıslah deneyleri yapan bir Amerikalıyla başlıyor. Luther Burbank adındaki bu adam ceviz türlerinin birbirleriyle kolaylıkla döllenebildiğini gözlemliyor. Hatta yaptığı deney ve gözlemlerle yetiştirilen melez ağaçların ana ağaçlardan daha güçlü ve daha verimli olduklarını keşfediyor.

Bu önemli gelişmenin ardından pek çok akademisyen ve yetiştirici, cevizin geliştirilmesi üzerine çalışıyor. Sürecin ilk ve en önemli melezlerinden biri, Kaliforniya Üniversitesi (UC Davis) profesörlerinden Eugene F. Serr ve Harold I. Forde tarafından geliştirilen Serr cevizi oluyor. İkili, 1945-1968 yılları arasında, kapsamlı ceviz yetiştirme programı, erken üretim, orta düzeyde ağaç gücü, haşere ve hastalık toleransı ve yüksek kabuklu yemiş kalitesi gibi arzu edilen özellikleri sergileyen fideler yaratıyor.

1968 yılında seçtikleri 10 ceviz türünün ardından Eugene F. Serr hayata gözlerini yumuyor ve geliştirilen en önemli türlerden biri olan cevize, onun anısına ithafen Serr cevizi adı veriliyor.

Forde, 10 yıl daha bu konuda çalışmalar yapmaya devam ediyor. 1978 yılında emekli olmadan hemen önce de 4 Serr- Forde seçkisinin daha piyasaya sürülmesi konusunda ısrarcı oluyor. Seçkinin içinde yer alan cevizlerden biri, sıklıkla fikirlerine başvurdukları Kaliforniya Üniversitesi Pomoloji profesörü WH Chandler’a ithaf ediliyor ve Chandler cevizi 1978 yılında ortaya çıkıyor.

Doğal yöntemlerle melezlenerek geliştirilen cevizler içerisinde en verimlisi ve kalitelisi olan Chandler cevizi böylece hayatımıza giriyor. Chandler cevizi büyük, pürüzsüz ve oval şekilli ve iyi bir kabuk contasına sahip olması (bu doğal conta kabukların içine hava girmesini engelleyerek daha verimli gelişmesini sağlar) dolayısıyla en iyi cevizlerden biri olarak kabul ediliyor. Dünyanın pek çok yerinde yetiştirilen bu cevizin ülkemizdeki üretimlerinden birini yapıyor olmak bizim için de ayrıca büyük bir gurur kaynağı.

Chandler Cevizi” te bir düşünce

  1. Pingback: Kara Ceviz / Ceviz Türleri / Siyah Ceviz- Kemah Salkım

  2. Pingback: Ceviz Fidanı / Ceviz Yetiştiriciliğinde Fidan - Kemah Salkım

Yorumlar kapalıdır.