ŞekersizŞekersiz, Türkiye’de ilk kez gıdaların GI (glisemik endeks) değeri dikkate alınarak yapılandırılmış tarifeleri olduğu bir kitap. İlk basımı 2015’de yapılan kitap daha sonra yapılan eklemelerle güncellendi. Sadece şeker sorunu değil, sağlıklı yaşamayı ilke edinmiş herkes için bir baş ucu kitabı. Doğru beslenmeyi iyi anlamak ve sürdürülebilir hale getirmek için masanızda gerekli olan bir eser.

Şekersiz

Aydan Üstkanat yıllarca dergicilik yapmış, Ulusal bir gazetede 15 yıla yakın süre boyunca gastronomi sayfası hazırlamış bir değer. Web sitesinde kendisi ile ilgili olan tanımlamaya baktığımızda değeri bir kez daha anlaşılıyor: “Yemek denilince akla gelen bütün detaylarına emek veren, ahlaklı tüketim felsefesini benimsemiş bir yemek filozofu. Şef, yemek fotoğrafçısı, yemek stilisti, yemek yazarı, reçete danışmanı.”

Şekersiz, Üstkanat’ın Gourmand World Cookbook Awards’ta Best in the World yani Dünyanın En İyisi ödülünü almış kitaplarından.

Kitabın basın bülteninde yorumları olan isimler ve yorumlara bakıldığında kitabı neden mutlaka edinmeniz gerektiğini anlıyorsunuz.

Diyet yapanların (hele ki şeker düşüklüğü yaşıyorsa) çözmesi gereken en önemli konu, yediklerini çeşitlendirmektir. Bu kitap, sağlıklı yaşamayı ilke edinmiş, sağlıklı tarif arayışında olanlara ilaç gibi gelecek tam bir başucu kitabı. şekerSİZ, diyet yapan herkesin kitaplığında değil, mutfak tezgâhının üzerinde bulunması gereken önemli bir kaynak eser.

Seren AKSÜS – Diyetisyen

şekerSİZ’i hastalarıma sağlıklı beslenmede temel başvuru kaynağı olarak öneriyorum. Bir dedektiflik kitabı gibi ilgi çekici, moda dergisi kadar estetik hazırlanmış. Büyük küçük herkesin bir şeyler bulabileceği, hayatınıza güzel lezzetler getirecek bir kitap bu. Bir yayınevi sahibi arkadaşım bu kitabı görünce şunu söyledi: ”Ne güzel, ülkemizde de artık böyle güzel şeyler yapılıyor!”

Dr. Erdal DUMAN – Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

Yanlış beslenerek vücudumuzu uzun süre şeker bombardımanına tuttuğumuzda metabolizmamızın tek savunma mekanizması (adeta sigortası) insülin düzeyini giderek yükseltiyoruz. İçinizdeki hekimin bunları yaşamayın diye sarfettiği çabalara  siz de sağlıklı beslenerek yardımcı olun. Vücudunuzu doğru besleyin. Bu kitap tam sizlik.

Doç. Dr. Gökhan ÖZIŞIK – Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

Yaşam kalitemiz daha anne karnından başlayan beslenme seçimleriyle şekillenirken maalesef son yıllarda şeker ve şeker endüstrisinin geldiği nokta çok korkutucu. Bilim, tecrübe ve senin maharetli ellerinle eminim şeker ilave etmeden de bu kitap ile hayatımızı tatlandıracak. İnsülin ve glikoz duyarlılığı yaşayan pek çok insanın mutfağında yol göstereceğine inanıyorum.

Dilara KOÇAK – Uzman Diyetisyen

Kitap Adı: Şekersiz
Yazar: Aydan Üstkanat
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 224
Ebat: 21,5 x 26
İlk Baskı Yılı: 2018

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şekersiz / Aydan Üstkanat” te bir düşünce

  1. Pingback: Yap Ye Paylaş / Aydan Üstünkanat /Altın KitaplarKemah Salkım

  2. Pingback: Yap Ye Paylaş / Aydan Üstkanat / Altın Kitaplar Kemah Salkım

Yorumlar kapalıdır.