Türkiye'de Ceviz ÜretimiTürkiye’de Ceviz Üretimi hepimizi yakından ilgilendiren bir konu. Bazı ülkelerin ceviz ile neredeyse hiç tanışıklığı olmazken bizim bu konudaki şansımız ve avantajımız bir hayli fazla.

Türkiye’de Ceviz Üretimi

Türkiye, ceviz üretiminde dünya sıralamasında ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. 2020 yılı FAO verilerine göre Türkiye’nin ceviz üretim miktarı 287 bin ton, kabuklu ceviz ihracatı 19 bin ton, kabuklu ceviz ithalatı ise 87 bin tondur. Türkiye’de ceviz yetiştiriciliği Doğu Anadolu, İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinde yaygındır.

Türkiye’de ceviz üretiminin önemli merkezleri:

  • Bursa: Türkiye’nin en fazla ceviz üreten ili 19.3 bin ton ile Bursa’dır. Bursa‘yı 16.3 bin ton ile Kahramanmaraş ve 13.5 bin ton ile Hatay takip etmektedir.
  • Kahramanmaraş: Türkiye’nin en kaliteli cevizleri Kahramanmaraş’ta yetiştirilmektedir. Kahramanmaraş cevizinin kendine özgü bir lezzeti ve aroması vardır.
  • Mersin: Mersin’de de ceviz yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Hatay cevizleri iri ve dolgun tanelidir.

Türkiye’de ceviz üretiminin artması için:

  • Modern ceviz bahçeleri tesis edilmesi: Modern ceviz bahçelerinde yüksek verimli ve hastalıklara karşı dayanıklı ceviz türleri yetiştirilmelidir.
  • Ceviz yetiştiricilerine eğitim verilmesi: Ceviz yetiştiricilerine modern ceviz yetiştiriciliği teknikleri hakkında eğitim verilmelidir.
  • Ceviz ürünlerinin pazarlanması: Ceviz ürünlerinin yurt içi ve yurt dışında daha iyi pazarlanması için çalışmalar yapılmalıdır.

Türkiye’de ceviz üretiminin geleceği:

Türkiye’nin ceviz üretiminde önemli bir potansiyeli vardır. Modern ceviz bahçeleri tesis edilmesi, ceviz yetiştiricilerine eğitim verilmesi ve ceviz ürünlerinin pazarlanması için çalışmalar yapılması halinde Türkiye’nin ceviz üretiminde dünya sıralamasında daha da yükselmesi mümkündür.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.