Ballı Ceviz KavurmasıCevizli Tarifler bölümümüzde bu hafta, kendini biraz şımartmak isteyenler için sağlık bir atıştırmalık tarifi veriyoruz. Sadece 2 malzeme ile yapılan, çok basit ama bir o kadar da lezzetli bir atıştırmalık bu. Yine de sağlık açısından aşırı tüketimden kaçınmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

Ballı Ceviz Kavurması

Ballı ceviz kavurması az önce de bahsettiğimiz gibi 2 temel malzeme ile yapılıyor. Her iki ürünü de, yani bal ve cevizi ürünler sayfamızdan temin edebilirsiniz. Malzeme listenizi hazırladıktan sonra pişirme süresi de oldukça kısa.

Malzemeler

  • 200gr Ceviz İçi
  • 4 Tatlı Kaşığı Bal

Ballı Ceviz Kavurması Tarifi

Cevizimizi derince bir kabın içerisine alıp üzerine 4 tatlı kaşığı balımızı döküyoruz. Eğer biraz daha yoğun bal aroması almak istiyorsanız, damak zevkinize göre bal miktarını arttırabilirsiniz. Ama çok fazlasına da kaçmayın. Yoğun kıvam elde etmek yerine bir tür bulamaça da çevirebilirsiniz.

Derin kaptaki ceviz ve balı iyice karıştırıyoruz. Cevizlerimizin her yerinin bal ile temas etmesi gerekiyor. Bu nedenle bir iki kez çevirip bırakmayın. Birkaç dakika boyunca karıştırın ki homojen bir karışım elde edin.

Karıştırma işlemi bittikten sonra ceviz ve bal karışımımızı Borcam tepsiye yayıyoruz. Cevizlerin iyi kavrulması gerektiği için üst üste birikmemelerinize özen gösteriyoruz. Böylelikle cevizlerimiz tam kıvamında kavrulabilir.

Önceden 200°’de ısıttığımız fırınımızda yaklaşık 10 dakika boyunca kızartıyoruz. Fırını sık sık kontrol ederseniz ceviz üzerindeki renk değişimini fark edersiniz. Her yerin eşit miktarda kavrulması için ara ara bir kaşık yardımıyla cevizlerimizi ters yüz etmeyi ihmal etmiyoruz.

Fırınlama işlemi bittikten sonra ballı ceviz kavurmamızı fırından çıkarıp soğumaya bırakıyoruz. Yeterince soğuyan ceviz kavurmamızı ayrı bir tabağa alıp 10 dakika kadar beklettikten sonra servis edebilirsiniz. Sağlıklı bir atıştırmalık olan Ballı Ceviz Kavurmasını çocuklarınız ve siz güvenle tüketebileceğiniz gibi misafirlerinize hazırladığınız tabaklarda değişik ve renkli bir atıştırmalık olarak sunmayı da tercih edebilirsiniz.

Diğer tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.