Yiyecek AnatomisiKitaplığımıza eklemek istediğimiz, okudukça keyif veren, hayrete düşüren, hem lezzetli hem de içerdiği bilgilerle eşsiz ve eğlenceli bir kitap var: Yiyecek Anatomisi. Ara ara elinize alıp karıştıracağınız, her seferinde de yeni bilgilerle, yiyeceklere tuhaf yaklaşımlarla karşılaşacaksınız. Eğer lezzetli kitap diye bir tanım olsaydı, bu kitap o tanımdaki kitapların ilk sıralarında yer alırdı.

Yiyecek Anatomisi

ODTÜ Yayıncılık tarafından 2022 yılında ilk baskısını yapan kitabın yazarı Julia Rothman. Rothman’ın kendisi de oldukça ilginç bir kişilik. Pek çok alanda çalışmaları ve ürünleri bulunuyor. Kitabın tanıtım bülteninde Rothman için şunlar yazıyor: “Julia Rothman bir çizer olmasının yanı sıra kendine özgü tarzda duvar kâğıdı, çömlek, kumaş ve kırtasiye malzemeleri tasarlamaktadır. New York, Brooklyn’de yaşayan ve çalışan tasarımcı, New York Times’da köşe yazarlığı yapmaktadır. Ayrıca Çiftlik Anatomisi, Okyanusun Anatomisi ve Doğanın Anatomisi kitaplarının da yazarıdır. Rothman hakkında daha fazla bilgiye juliarothman.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Rothman, Yiyecek Anatomisi’nde değerli bir iş çıkarmış. Bazı yiyecekler ile ilgili tarihsel bilgiler, nerede nasıl ortaya çıktı, ne zamandan beri var gibi soruların yanıtlarını verirken bu yiyeceklerin ilginç yanları, tuhaf öyküleri ve değişik ya da alışkın olmadığımız kullanımları üzerinde duruyor.

Yine tanıtım bülteninde yazanlara değinirsek, “Yiyeceklerin ve dünya mutfaklarının Julia Rothman’ın muhteşem çizimleriyle tanıtıldığı görsel turla yiyecek dünyasına dalın. Bu kitapta, tüm dünyadaki yiyeceklerin tarihleri ve ilginç yanları, Rothman’ın benzersiz ve çekici tarzıyla resmedilmiştir ve anlatılmıştır. Kuşkonmaz çatalı neye benzer? Hangi ülkede patates kızartmasının üstüne muz sosu dökülür? Balık filetosu ile balık bifteği arasındaki fark nedir? Her gün bir tutam bilgiyle kendinizi şımartın, eğlenmeyi de unutmayın.

Kitaptaki çizimlerin tamamı Julia Rothman’a ait, bunu da belirtmeden geçmeyelim. Dedik ya oldukça yetenekli ve pek çok alanda etkili bir insan diye. İşte hem o yeteneğini hem de değişik bakış açısını bu kitapta bizdeki tam tabiri ile “konuşturmuş” diyebiliriz.

Kitaplığınızda mutlaka olması gereken, keyif veren, eğlendiren, içerdiği bilgilerle sizi fazlasıyla şaşırtacak kitaplardan biri Yiyecek Anatomisi.

Kitap Adı: Yiyecek Anatomisi
Yazar: Julia Rothman
Yayınevi: ODTÜ Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 224
Ebat: 16,5 x 23
İlk Baskı Yılı: 2022
Dil: Türkçe

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.