Cevizli BrownieCevizli Brownie‘yi pek çok farklı tarifi ile denemiş olabilirsiniz. Ama bizim şimdi vereceğimiz tarif, biraz daha yoğun, sade ama lezzetli bir tarif. Bu konudaki Cevizli Tarifler bölümümüzü inceleyerek daha fazla tarif ile tanışabilirsiniz.

Cevizli Brownie

Özellikle kahve yanında en çok ve keyifle tüketilen lezzetlerden biri olan Cevizli Brownie‘mizin bir diliminde (yaklaşık 80gr olarak düşünebilirsiniz), 220 kalori bulunuyor. Bir dilim tatlı için oldukça makul bir kalori diyebiliriz. Ama siz daha fazlasını tüketmekten mutlaka kaşınmalısınız. Bunun yanında aynı dilim içerisinde ortalama 12gr yağ, 7gr doymuş yağ, 25gr karbonhidrat, 18gr şeker ve 3gr protein olduğunu belirtelim. Tarifimizden hemen önce malzemelerimizi sıralayarak başlayalım.

Malzemeler:

  • 170 gr bitter çikolata
  • 125 gr tereyağı
  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı un
  • 1paket vanilya
  • 100-200 gr ceviz

Cevizli Brownie Tarifi

Öncelikli olarak fırınımızı 180°C’de ısıtarak başlıyoruz. Fırınımız ısınırken biz hazırlığımıza başlayalım. Çikolatayı ve tereyağını benmari usulü eritip ılınması için bir kenarda bekletiyoruz. Bu sırada yumurtaları ve toz şekeri derince bir kapta, yüksek dereceli mikser ile iyice çırpıyoruz. Beyaz krema kıvamına gelene dek bu işlemi sürdürüyoruz. Erimiş ve ılınmış çikolata karışımımızı da ekleyerek, spatula yardımıyla karıştırmaya devam ediyoruz.

Sıra geldi unumuzu ve vanilyamızı eklemeye. Her ikisini de eklerken elekten geçirerek eklemenizi tavsiye ederiz. Spatula ile karıştırdığımız hamurumuza en son cevizlerimizi ekliyoruz ve son kez karıştırıyoruz.

Yağlayıp unladığımız kek kalınımıza hamurumuzu döküyoruz ve 25-30 dk arası pişiriyoruz. Bu arada belirtmeden geçmeyelim. Cevizli Brownie‘mizin içinin nemli kalması için pişirme süresini çok fazla uzatmamak gerekiyor. Bu nedenle de (elbette fırınınızın pişirme değerleri de önemli ama) 25 dakikalık pişirme süresini geçirmemenizi tavsiye ederiz.

Pişirme işlemimiz bittikten sonra 10 dakika süreyle kalıpta dinlendirmeniz de başka bir tavsiyemiz. Sıcakken kalıptan çıkarmaya çalıştığınızda Browniler dağılacaktır. Bu nedenle kalıpta soğumasını bekleyin. 10 dakikanın ardından kalıptan çıkarıp düz bir tepside iyice soğuyana kadar mutlaka bekleyin. Cevizli Brownie servise hazır.

Diğer tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.