Sağlıklı Şekersiz TatlılarSağlıklı Şekersiz Tatlılar, yemek konusunda ülkemizin önemli isimlerinden biri olan M. Ömür Akkor’un kitabı. 1975 yılında Kilis’te doğan şef, Uludağ Üniversitesi’nde İktisat okuduktan sonra 5 yıl boyunca Bursa’nın ilçe ve köylerinde yapılan yöresel yemekleri kayıt altına alıyor. Alacahöyük kazılarında kazı çalıştayı ekibinde de yer alan Ömür Akkor, 4000 yıllık yemekleri hayata geçiriyor.

Sağlıklı Şekersiz Tatlılar

81 ili gezerek Türkiye Mutfağı hakkında ciddi ve büyük çalışmalara imza atan Akkor’un 30’a yakın kitabı ve 200’den fazla makalesi bulunuyor. Yani konunun ehli olan şeflerden biri kendisi.

Özellikle diyabet hastalarının faydalanabileceği Sağlıklı Şekersiz Tatlılar da yukarıda bahsettiğimiz çalışmalardan biri. Basın bülteninde kitap şöyle özetleniyor:

“Kültürümüzde ve dünya mutfağında içeriğinde beyaz şeker früktoz gibi rafineri hiçbir ürünün bulunmadığı; bal pekmez kuru meyveler meyve suları çiçek suları ve benzeri doğal kaynaklardan elde edilen malzemeler ile yapılan birçok şekersiz tatlı vardır. “Yemek kitapları Nobeli” olarak nitelendirilen dünyaca ünlü yemek kitapları yarışması Gourmand Cookbook Awards’da 5 kitabı ödüle layık görülen M.Ömür Akkor bu kitabında sağlıklı tatlı tariflerini kaleme aldı.”

Sağlıklı tatlılar konusunu ve Anadolu kültürü içerisindeki alternatiflerini merak ediyorsanız mutlaka edinmeniz gereken kitaplardan biri Sağlıklı Şekersiz Tatlılar.

Kitap Adı: Sağlıklı Şekersiz Tatlılar
Yazar: M. Ömür Akkor
Yayınevi: Kaynak Kitaplığı
Sayfa Sayısı: 102
Ebat: 16.5×21
İlk Baskı Yılı: 2013

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.