Cafe Fernandoİlginç bir yaşam öyküsünün yanında başarılı sonuçlar ve bolca ödül alan Cenk Sönmezsoy, uzun yıllar boyu yaşadığı Amerika’dan kalkıp İstanbul’a yerleştiğinde hayatında fazlasıyla çok değişiklik oluyor. Bütün değişikliklerin yanında en çok özlemini çektiği şey San Francisco’da yediği yemekler oluyor. Mutfağında çeşitli ve değişik tatlılar yapmaya başlıyor Cenk Sönmezsoy. Aldığı olumlu tepkilerden güç alarak bir de yemek üzerine blog açıyor ve kendi başarı öyküsünü yazmaya başlıyor.

Cafe Fernando / Cenk Sönmezsoy

Cenk Sönmezsoy’un 2006 yılında yayınlamaya başladığı Cafe Fernando isimli blog’u 2006 yılında yayınlarına başlıyor. Önceleri biraz geride kalsa da sonradan gerçekten de öne doğru atılıyor diyebiliriz. Cafe Fernando‘nun başarıları Türkiye dışına çıkıp dünyaya yayılıyor. New York Times tarafından “Dünyanın En İyi 50 Yemek Blogu”ndan biri olarak seçiliyor ilkin. Ardından Saveur adlı ünlü Amerikan yemek dergisinin blog ödüllerinde 3 yıl arka arkaya “En İyi Seyahat Blogu” seçiliyor.

Dünyaca ünlü restaurant Chez Panisse hakkında yazdığı yazı “En İyi Yemek Yazısı” ödülünü alırken, Dolce & Gabbana için tasarladığı Brownie ile “En İyi Özgün Tatlı” ödülüne de layık görülüyor Cenk Sönmezsoy.

Bütün bunların ardından, dünyanın pek çok farklı ülkesinden 250.000’den fazla okura sahip olan Cafe Fernando blogu tariflerinden oluşan bir kitap hazırlamaya başlıyor. Hazırlıklar 4 yıldan fazla sürüyor. Hazırlık dediysek öyle oturup günlerce yazmışlığı ya da okumuşluğu yok sadece. Kitaptaki tüm tarifler defalarca kez deneniyor, eksikler gideriliyor, tekrar tekrar baştan başlanıyor.

Geliştirilen ürünler farklı mutfak deneyimlerine ve uzmanlıklarına sahip insanlar tarafından deneniyor. Denemeler ve bu denemeler sonucu ortaya çıkan yorumlar üzerinden defalarca şekillenen kek, pasta, tart, kurabiye, ekmek, reçel, dondurma tarifleri sonunda kitaba girmeye hak kazanıyor. Anlaşılan o ki gerçekten de uzun bir süreçten geçerek hazırlanıyor bu kitap.

Anlayacağınız büyük çapta emek sarf edilmiş ve neredeyse eşsiz diyebileceğimiz bir kitaptan bahsediyoruz. İçindeki tariflerin özel olmaları bir yana lezzetli olmaları da büyük avantaj sağlıyor kitaba.

Böylesi itina ve titizlikle hazırlanmış kitabın başarısı sadece satış grafiği ve aldığı takdirlerle de kalmıyor. Gourmand Ödülleri’nde “Dünyanın En İyi Yemek Kitabı” ve “Son 20 Yılın En İyi Yemek Kitabı” ödüllerine da layık bulunuyor.

Sonuç olarak dünyanın en iyi ve de en tatlı kitaplarından biriyle karşı karşıyayız. Okumamak büyük haksızlık diye düşünüyoruz.

Kitap Adı: Cafe Fernando
Yazar: Cenk Sönmezsoy
Yayınevi: Mundi
Sayfa Sayısı: 416
Ebat: 21,5 x 28,5
İlk Baskı Yılı: 2020

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.