Kavaklıdere CeviziKavaklıdere Cevizi, Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde yetişen, coğrafi işaretli bir ceviz türü. Bu konuda ülkemizde coğrafi işaret statüsü almış özel cevizlerden de biri ayrıca. Lezzetli olduğu kadar besin değerleri ile de göz dolduruyor.

Kavaklıdere Cevizi

Muğla’ya bağlı olan Kavaklıdere ilçesi, 880 metre rakımda serin ve nemli iklime sahip bir bölge. O bölgede bu yükseklikteki hava kalitesini de dikkate almak gerekiyor tabi. Koşullar ceviz için yeterince elverişli diyebiliriz. Bu iklim koşulları, Kavaklıdere cevizinin kendine özgü aroması, lezzeti ve yüksek yağ oranını sağlıyor. PH değeri yüksek ve zengin mineral yapısına sahip ilçe toprağının cevizin yağlanmasında büyük öneme sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Kavaklıdere cevizi, iri ve oval şekillidir. Kabuğu açık, parlak renkli ve incedir. Kabuğu beyaz – sarı, beyaz – açık kahverengi ya da beyaz – kahverengi renklerdedir ve üzerindeki beyaz lekeleri ve belirgin şekildeki iriliği ile öne çıkar. Cevizin iç piyasada ilgi görmesinin en önemli sebeplerinden biri de aslında görünümüdür. İç yemiş kısmı ise, beyaz ve krem rengidir. Kavaklıdere cevizinin yağ oranı, yaklaşık olarak %55’tir.

Kavaklıdere cevizi daha doğrusu ceviz ağacı, uygun koşullar devam ettiğinde ortalama 100 – 150 yıl kadar yaşama şansı vardır. Her yıl meyve verir ve ağaç başına verim, yaklaşık olarak 30 – 40 kg aralığındadır.

Oldukça sağlıklı bir ceviz olan Kavaklıdere Cevizi, taze olarak tüketilebildiği gibi, kurutularak da tüketilebilir. Ayrıca, ceviz yağı, ceviz helvası, cevizli sucuk, cevizli köfte gibi birçok yiyecek ve içecekte kullanılır.

28 Ağustos 2020 yılında, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası‘nın başvurusu sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili almıştır. Coğrafi işaret tescili, Kavaklıdere cevizinin kendine özgü nitelikleri ve kalitesinin korunmasını sağlar.

Kavaklıdere Cevizinin Faydaları

Kavaklıdere cevizi, içerdiği zengin besin değerleri ile birçok faydaya sahiptir. Diğer tüm cevizlerde olduğu gibi oldukça etkili faydaları vardır. Özellikle ülkemizin en düşük yağ oranına (%55) ve en yüksek Protein oranına (%17) sahip cevizi olmasından kaynaklı olarak etkilerinin daha fazla olduğu söylenebilir.

  • Kalp sağlığını korur.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.

Kavaklıdere cevizi, her yaştan insan için sağlıklı ve besleyici bir besindir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.