Hayali Yerlerden Yemek TarifleriBu hafta değişik ve kendine has yapısıyla biraz da tuhaf olarak tanımlayabileceğimiz bir kitap ile kütüphanenize katkı sağlamak istiyoruz. Alberto Manguel’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkmış olan kitabı Hayali Yerlerden Yemek Tarifleri ile karşınızdayız.

Hayali Yerlerden Yemek Tarifleri

Alberto Manguel, Arjantinli bir yazar, editör, çevirmen ve Arjantin Ulusal Kütüphanesi’nin eski genel müdürü. Ustası Borges gibi (ki Jorge Luis Borges de aynı kütüphanenin genel müdürlüğünü yapmıştır) o da tuhaf kitapların yazarı olarak nitelendirilebilir. Bu tuhaflığa rağmen kitaplarında sıcaklık ve sizi içine alan yapısı ile vazgeçemeyeceğiniz yazarlardan biri olabilecek niteliklere sahip.

En bilinen kitapları arasında Okumanın Tarihi ve Hayali Yerler Sözlüğü bulunuyor. Konumuz olan Hayali Yerlerden Yemek Tarifleri ise Hayali Yerler Sözlüğü’nün devamı sayılabilir. Kitabın tanıtım bülteninde de yazdığı üzere “Okumanın Tarihi ve Geceleyin Kütüphane gibi kitaplarıyla tanıdığımız Alberto Manguel, daha önce Hayali Yerler Sözlüğü’nde anlattığı düşsel ülkelere doğru yeni bir yolculuğa çıkarıyor okurlarını: Bu kez birbirinden ilginç yemekler, mezeler, tatlılar ve içecekleri tanıtmak için. Odysseia ve Binbir Gece Masalları’nın sihirli coğrafyalarından, Cervantes’in, Borges’in, Poe’nun, Tolkien’ın, J.K. Rowling’in ve daha pek çok yazarın dünyasından ilham alan sıra dışı ve leziz tariflerle dolu bu kitap, Manguel’in kitabın önsözünde yazdığı gibi “edebiyatın yalnızca ruhun gıdası olmadığını” hatırlatıyor bize. Babil Harf Çorbası ve Lotus Salatası’ndan Sebzeli Ütopya Yahnisi’ne, Dinoburger’den Fındıkkıran Kurabiyesi ve Güneş Nektarı’na, bu rengârenk listeden dilediğiniz menüyü oluşturmak serbest! Hayali Yerlerden Yemek Tarifleri: Hem kitap hem de yemek meraklılarına, Alberto Manguel’in eğlenceli çizimleri eşliğinde iştah açıcı, karşı konulmaz bir seyahat çağrısı.”

Kitabı okurken bir yandan eğlenirken diğer yandan fazlaca düşünce mesaisi harcıyorsunuz. Ve her bir bölümde hatta her bir satırda yazarın ne kadar da yaratıcı fikirlere ve değişik bir bakış açısına sahip olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Özellikle keyif almayı istediğiniz günlerde, daha önce okumuş olsanız bile tekrar tekrar okumayı isteyeceğiniz türde bir kitap olduğunu da belirtelim.

Kitap Adı: Hayali Yerlerden Yemek Tarifleri

Yazar: Alberto Manguel

Çevirmen: Lale Akalın

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa Sayısı: 176

İlk Baskı Yılı: 2022

Diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.