Kara CevizCeviz türleri üzerine başladığımız diziye sitemizde ürünler bölümünden de görüp satın alabileceğiniz Chandler Cevizi ve Kaman Cevizi ile başlamıştık. Bu hafta da Siyah Ceviz ya da daha bilinen adıyla Kara Ceviz ile devam edelim istedik.

Kara Ceviz

Kara ceviz, Juglans nigra cinsine ait, yaprak döken bir ağaç türü. Kuzey Amerika’ya özgü ve Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusunda ve Kanada’nın güneyinde yaygın olarak yetişiyor. Kara ceviz ağacı, 30 ila 50 metre yüksekliğe kadar büyüyebiliyor. Yaprakları, 20 ila 40 cm uzunluğunda, 10 ila 20 cm genişliğinde, karşılıklı olarak dizilmiş, tek tüylü yapraklardır. Çiçekleri, erkek ve dişi olarak farklı ağaçlarda bulunan, küçük, sarımsı yeşil çiçeklerdir. Meyvesi, sert bir kabuğun içinde bulunan, oval veya yuvarlak bir kuruyemiştir.

Kara ceviz, besin değeri yüksek bir kuruyemiştir. E vitamini, omega-3 yağ asitleri, lif ve protein açısından zengindir. Bu nedenle de insan sağlığına pek çok faydası bulunuyor.

Kalp sağlığını korur. Kara ceviz, içerdiği E vitamini ve omega-3 yağ asitleri sayesinde, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Kan basıncını düşürür. Kara ceviz, içerdiği magnezyum sayesinde, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Kolesterolü dengeler. Kara ceviz, içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde, kolesterolü dengelemeye yardımcı olur. LDL (kötü) kolesterolü düşürür, HDL (iyi) kolesterolü yükseltir.

Kanser riskini azaltır. Kara ceviz, içerdiği antioksidanlar sayesinde, kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanseri riskini azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kara ceviz, içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kemik sağlığını destekler. Kara ceviz, içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde, kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Osteoporoz riskini azaltır.

Çiğ olarak tüketilebildiği gibi tuzlanarak veya kavrularak da tüketilebiliyor. Yanı sıra yemeklerde ve özellikle salatalarda hatta bazı içeceklerde de kullanılabiliyor kara ceviz. Gıda maddesi olarak kullanımının yanında kozmetikte cilt ve saç bakımında da kullanılıyor. Çıkarılan yağ ile ciltteki kırışıkları azaltıp cilt tonunun eşitlenmesini sağladığı gibi saçların da daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabiliyor.

Bunun yanında ilaç sanayinde bazı ilaçların yapımında kullanıldığı gibi değerli ve dayanıklı bir tür olan ahşabı da mobilya sektöründe kullanılıyor.