Kaman CeviziSitemizdeki ürünler kısmında bulabileceğiniz Kaman Cevizi ile ilgili bilgilere bir göz atalım istedik. Geçen haftaki Chandler Cevizi incelemesinin ardından bu da olması gereken bir inceleme olarak düşünülebilir. Blog yazılarımızda ceviz türlerine eğilerek hem okuyucuları bilgilendirmek hem de tercih edebilecekleri cevizler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.

Kaman Cevizi

Kaman cevizi, İç Anadolu Bölgesi’nde, Kırşehir’in Kaman ilçesinde yetişen bir ceviz çeşidi. Yani tamamıyla bize ait bir ürün. İnce kabuklu, kolay kırılabilir ve lezzetli bir ceviz çeşidi olmasından kaynaklı, özel olarak tercih edilen bir ceviz türüdür.

Kaman cevizinin ortaya çıkış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, MÖ 7000 yıllarında Anadolu’da ceviz ağacı yetiştirildiği bilinmekte. Bu nedenle, Kaman cevizinin de bu dönemde ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor. Ama bu konudaki geçmişe dayalı bilgiler eksik olduğu için kesin bir şey söylemek de zor.

Ülkemizde, organik tarım yöntemleriyle yetiştirilmekte olan bu ceviz türü hem besleyicilik açısından önemli hem de ticari bir ürün olarak değerli kabul ediliyor. Bu nedenlerden dolayı, oldukça bilinçli olan Kaman Cevizi üreticileri ceviz ağaçlarının doğal ortamında yetişmesine ve toprağın verimliliğinin korunmasına özen gösteriyorlar.

Kaman cevizi, çiğ olarak tüketilebileceği gibi, kavrularak, tuzlanarak veya çeşitli yemek ve içeceklerde kullanılarak da tüketilebiliyor. Diğer bazı cevizlerde olduğu gibi pişen yemekler içerisinde acımsı ya da daha doğru tanımıyla kekremsi bir tat bırakmıyor. Özellikle salatalarda, hamur işlerinde ve pastalarda yaygın olarak kullanılıyor. Hatta muhtemelen bilmeseniz bile siz de bu cevizi sıklıkla kullanıyor olabilirsiniz.

Besin değeri yüksek bir tür kuruyemiş olduğunu belirtmeden geçmeyelim. E vitamini, omega-3 yağ asitleri, lif ve protein açısından zengindir. Bu nedenle, kalp sağlığını korumaya, kan basıncını düşürmeye, kolesterolü dengelemeye, kanser riskini azaltmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

Aynı zamanda coğrafi işaretli bir üründür. 09.12.2020 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve Kırşehir için coğrafi işaret almıştır. Yani, Kaman cevizi adı, sadece Kırşehir‘in Kaman ilçesinde üretilen cevizlere verilebilir de diyebiliriz.

Ülkemizde yetiştirilen bu değerli ceviz, iç tüketimin yanı sıra, dünyanın çeşitli ülkelerine de ihraç ediliyor. Özellikle Japonya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde talep görüyor

Kırşehir‘in önemli bir ekonomik kaynağı olan Kaman cevizi yetiştiriciliği, bölgede yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlıyor.