Kestane BalıKestane balı faydaları saymakla bitmez ballardan biri. Bu nedenle de hem ticari hem de tüketim açısından oldukça revaçta. Fakat alışkın değilseniz tüketmek konusunda biraz sorun yaşayabilirsiniz. Çok faydalı bir bal türü olsa da buruk ve acımsı diye nitelendirebileceğimiz tadı yüzünden tercih etmeyebilirsiniz.

Kestane Balı

Kestane, Fagaceae familyasının ballı olarak bilinen üç türünden biri. Koyu kahve renkli, buruk, biraz acı ve kestaneye özgü tadı ve kokusu olan bu bal, antiseptik özelliğiyle biliniyor. Yaklaşık 30 metre yükseklikte olan kestane ağacı dallarında çiçeklenme zamanı Haziran ve Temmuz ayları. Bal arısı kestane ağacının bu çiçeklerinden hem polen hem nektar hem de salgı topluyor. Arılar kestaneden nektar toplarken tozlaşmayı da sağlayarak kestane üretimine katkı da bulunurlar, bunu da belirtmeden geçmeyelim.

Ağacın balı da meyvesi gibi koyu kahve renklidir. Kristalleşmesi yavaştır, kristalleştiği zaman çok ince granüller oluşturur. Araştırmalarda antibiyotik özelliğiyle B.Hemolotik streptecoc’lara karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. B ve C vitaminleri açısından zengin olan Kestane Balı kasları kuvvetlendirici, kan dolaşımını düzenleyici, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar. Kestane Balı solunum ve sindirim sistemlerine olumlu etkiler getirmektedir. Özellikle mevsim değişikliklerinde bol miktarda kestane balı tüketilmesini uzmanlar tavsiye etmektedirler.

Kestane Balının Faydaları

Yapılan araştırmalarda, kestane balı ve tarçın karışımının birçok hastalığa iyi geldiği de tespit edilmiştir. Kestane balı her türlü hastalıkta herhangi bir yan etkiye sebep olmaksızın rahatlıkla yardımcı besin olarak kullanılabiliyor.

Artrit, hazımsızlık, grip, kalp hastalıkları, kolesterol, mide ağrıları, soğuk algınlığı, sivilce gibi deri hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi gelen kestane balı yorgunluk ve yaşlılık konusunda da çok büyük avantaj sağlıyor. Özellikle 1 haftalık tüketimden sonra yorgunluk hissinin hiç kalmadığı, kullanan kişinin daha enerjik bir hal aldığı tespit edilmiş.

Kestane balı ile bal şerbetleri, kekler, kurabiyeler, dondurmalar ve içecekler yapabilirsiniz. Tabi aldığınız Kestane balının, doğal ve katkısız olmasına dikkat etmelisiniz. Kestane balı, her yaştan insan için sağlıklı ve besleyici bir besindir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.