Kahveli Cevizli KekKahveli Cevizli Kek lezzetli ve hafif atıştırmalıklardan biri. Görünümü ve yapısı itibariyle sade gibi algılansa da lezzeti ortaya çıktığında ne kadar etkili olduğu daha çok anlaşılıyor. Kekimizi, misafirlerinize ikram edebileceğiniz gibi evde çocuklarınızın güvenle yemesi için de düşünebilirsiniz. Tabi her zaman olduğu gibi hatırlatalım, bu ve bunun gibi pek çok tatlıyı sağlığınızı etkilemeyecek miktarlarda tüketmenizi, mümkünse gün içerisinde 2-3 porsiyon kadar sebze – meyce yemenizi tavsiye ediyoruz.

Kahveli Cevizli Kek

Yapımı kolay olsa da hazırlık süresi biraz uzun gelebilir Kahveli Cevizli Kek‘in. Yaklaşık olarak 45 dakikalık bir hazırlık süreci, 30 dakika kadar da pişirme süresi bulunuyor. Bir de soğumasını beklemelisiniz elbette. Tarifimize geçmeden önce malzemelerimizi sıralayalım.

Malzemeler

250 gr Tereyağı (Margarin de tercih edebilirsiniz)
100 ml Koyu Kahve (2 Yemek Kaşığı Granül Kahveden)
280 g Un
250 gr Pudra Şekeri
½ Çay Kaşığı Kabartma Tozu
4 Yumurta
1 Çay Kaşığı Vanilya
100 g Ceviz, 2 yemek kaşığı kabaca doğranmış, geri kalanı ince doğranmış

Dolgusu için

100 gr Pudra Şekeri, Elenmiş
150 ml Krema
100 gr Mascarpone

Kahveli Cevizli Kek Tarifi

Öncelikle yumurtalarımızı ve şekerimizi derince bir kaba alıp çırparak başlıyoruz. 2 yemek kaşığı granül kahve ve 100 ml sıcak su ile hazırlayıp soğuttuğumuz kahvemizin 2 yemek kaşığı kadarını bir kenara ayırdıktan sonra kalan kısmının yarısı katarak çırpmaya devam ediyoruz. Tereyağı, un, kabartma tozu ve vanilyayı da ekleyip çırpıyoruz. Kıvama geldiğinde ince kıyılmış ya da dövülmüş cevizleri ekleyerek karıştırıyoruz.

2 tane kelepçeli kek kalıbının içini tereyağı ile yağlayıp karışımımızı kalıplara paylaştırıyoruz. Keklerden birinin üzerine kabaca doğradığımız cevizleri serpiyoruz. Bu, kekimizin üst kısmı olacak. Kekleri önceden 180°C’de ısıttığımız fırınımıza koyarak pişirmeye başlıyoruz. Pişirme süresi yaklaşık 30 dakika kadardır. Ama fırınınızın pişirme gücüne bağlı olarak siz yine de 25. dakikada kürdan ile kontrol edin.

Pişen keklerimizi fırından çıkarıyoruz ve altta yer alacak olan kekimizin üzerine kalan yarım ölçü kahvemizi gezdirerek döküyoruz ve keklerimizi soğumaya bırakıyoruz. Keklerimiz soğurken biz de iç kremasını hazırlayalım. Pudra şekeri, Mascarpone ve kremayı derin bir kapta iyice çırpıyoruz. Üzerine daha önce ayırdığımız 2 kaşık kahvemizi de ekleyip iyice çırpıyoruz.

Keklerimiz soğuduğunda hazırladığımız bu kremayı altta yer alacak olan kekimizin üzerine eşit miktarda yayıyoruz. Üst kekimizi de yerleştiriyoruz. En son bir miktar pudra şekerini daha kekin üzerinde gezdirerek döküyoruz ve Kahveli Cevizli Kek hazır. Alternatif olarak kremayı biraz bol tutarak yapıp üstüne de sürebilirsiniz.

Diğer tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.