Çikolata Tarih Sanat TutkuSanırız ki dünya üzerinde en çok sevilen tatlı yiyeceklerden biri hiç kuşkusuz Çikolata’dır. Hepsi birbirinden farklı tatlarda, kendine has dokulu, kendine özgü şekillerde ve çeşitlerde pek çok çikolata, her gün her yerde bulunabilir durumda. Canımız sıkıldığında, keyifsiz olduğumuzda, eğlenirken, ağlarken, açken, tokken kısacası her durumda çikolata tercih ettiğimiz bir atıştırmalık.

Peki çikolata hakkında bildiklerinizi düşündünüz mü hiç? Nerede ve ne zaman ortaya çıktı, nasıl dünyaya yayıldı, kullanım alanları neler, ne tür tariflerle yapılıyor gibi sorulara yanıt alabilmek ama daha önemlisi iştahınızı bir kat daha arttırmak için Denis Buosi ve Nicoletta Negri tarafından hazırlanan Çikolata kitabını mutlaka okumalısınız.

Çikolata Tarih Sanat Tutku

Ülkemizde İnkılap Kitabevi etiketiyle 2004 yılında piyasa çıkan kitap bugüne kadar pek çok kopya sattı. Bu başarının ardındaki sır elbette kitabın konusu olan çikolatadan geliyor. Yazar Buosi’nin yıllardır süregelen çikolata üretimi konusundaki deneyimleri ve tarifleriyle süslenmiş kitabın bir eşi daha olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Buosi, kendi imalathanesinde çikolatanın üretiminden eritilmesine, kalıba dökülmesine, süslenmesine, değişik şekillerde sunulmasına kadar olan hemen hemen bütün safhaları büyük bir ciddiyetle kaleme almış. Kitabı sadece tarihsel bir inceleme olarak düşünmeyin sakın. Buosi, tarih yanında bilimsel ve estetik açıdan da pek çok konuya değinmiş.

Alt başlığı Tarih, Sanat, Tutku olan kitabın içinde hepsi birbirinden farklı ve doyurucu bilgilerle dolu bölümler bulunuyor. Çikolatanın tarihsel serüveni, coğrafyası ve coğrafi değişikliklere göre aldığı biçimler, botaniği gibi merak edebileceğiniz konularda yanıt verme çabası ile yazılan kitap bu konuların hemen hepsine açıklık getiriyor.

Çikolata ve Tarihçesi, Usta ve Sırları, Küçük Pastane, Tatlı Tartlar, Ev Tatlıları, Büyük Tatlılar, Dondurmalar ve Soğuk Pastalar, Çikolatalı İçecekler, Şekerlemeler gibi bölümlere sahip olan kitapta çikolata ile yapılan özel tarifler bu bölümlerin içerisinde bulunuyor.

Kapağını gördüğünüzde dahi içinizde büyük bir heyecan uyandıracak olan kitabın içeriği ise sizi bir hayli şaşırtarak tarih, estetik ve tutkuyla bağlılık gibi konularda da aydınlatacak. Lezzetli tarifler ise okuduğunuz andan itibaren yapmayı isteyeceğiniz şekilde sizi heyecanlandıracak. Kitaplığınızda mutlaka bulunması gereken kitaplardan biri.

Kitap Adı: Çikolata: Tarih, Sanat, Tutku
Yazar: Denis Buosi
Yayınevi: İnkilap Kitabevi
Sayfa Sayısı: 279
Ebat: 22 x 25
İlk Baskı Yılı: 2004

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.