Cevizli Tam Buğday EkmeğiCevizli tam buğday ekmeği hem sağlıklı hem de lezzetli bir tarif. Tam buğdaydan gelen hafiflik ceviz lezzeti ile birleşince ortaya keyif veren bir ekmek çıkıyor. Üstelik yapımı da çok kolay ve pratik. Yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede hazırlayıp 25 dakikalık pişirme süresi ile tüm öğünlerinizden önce hızlıca hazırlayabileceğiniz bir tarif. Tabi hamurun mayalanması süresi de size kalmış. Süreyi uzatıp kısaltmak sizin tercihiniz.

Cevizli Tam Buğday Ekmeği

Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık olan ekmeğimizin besin değerlerinin de oldukça yüksek ve öğün için yeterli olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Evde hazır bulunan malzemeler ile yapacağımız ekmeğimiz için gerekli olan cevizi sitemizden Chandler Cevizi ya da Kaman Cevizi arasından tercih de edebilirsiniz. Her iki cevizimizin de besin değerlerinin yüksek olduğunu düşünürsek ikisinden birini gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • 500-600 gr tam buğday unu
  • 1 paket Instant maya
  • 1 çay kaşığı sirke
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 su bardağı ılık su
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 80 gr ceviz içi

Cevizli Tam Buğday Ekmeği Tarifi

Öncelikle mayamızı aktifleştirmemiz gerekiyor. Maya, su, sirke ve şekeri bir kaba alıp aktifleştiriyoruz. Ardından başka bir kapta unu ve tuzu karıştırıp ortasını açıyoruz. Aktifleştirdiğimiz mayalı karışımı unun ortasına dökerek yoğurmaya başlıyoruz. Kıvamlı bir hamur elde edene kadar yoğurduğumuz hamurumuzun üstünü nemli bir bez örterek oda sıcaklığında mayalanmaya bırakıyoruz. Ortalama 1 saatlik bir mayalandırma süreci yeterli olacaktır. Ama az önce de söylediğimiz gibi, mayalandırma süresi size kalmış. Ekmeğinizi nasıl istediğinize bağlı olarak daha az veya daha fazla mayalandırmayı tercih edebilirsiniz.

Mayalanmış hamurumuza, orta büyüklükte parçalara ayırdığımız cevizlerimizi ekliyoruz. Bu arada belirtelim, cevizleri bütün parçalar halinde de koyabilirsiniz ama hem lezzeti hem de kokusu açısından orta büyüklükte parçalar olmasını daha doğru bir seçim olacaktır. Cevizlerle birlikte hamurumuzu bir kez daha yoğuruyoruz. Hamurumuz ve cevizler iyice karıştıktan sonra da ekmeğimize şekil veriyoruz. Bu kısım da sizin tercihinize kalan bir bölüm. Ekmeleri isterseniz küçük roll ekmekler halinde yapabileceğiniz gibi tek parça baton ya da yuvarlak olarak da hazırlayabilirsiniz.

Ekmeğimizi, unladığımız fırın tepsimize alıyoruz. Yarım saat kadar da tepside mayalanmasını beklerseniz iyi olur. O kadar bekleyemem diyorsanız en azından 5-10 dakika kadar dinlenmesi lezzet açısından daha iyi olacaktır. Bu aşamayı da geçtikten sonra önceden ısıtılmış 200 derecelik fırınımıza alıyoruz ve 25 dakika kadar pişiriyoruz.

Fırınınız buhar özelliğine sahipse bu özelliği kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Fırınınızda bu özellik yok ise ısıya dayanıklı bir kaba su koyarak fırınınızın en alt rafına yerleştirebilirsiniz. 25 dakikalık pişirme süresinin ardından ekmeğimizi sıcak sıcak ve afiyetle tüketebilirsiniz.

Cevizli diğer tariflerimizi buradan inceleyebilirsiniz…